|
|
Brak bieżących publikacji. Oglądasz archiwum (9 pub.)
Ośrodek Pomocy Społecznej w Górze nadal realizuje projekt „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra”. 2019-07-18 
Informujemy, że w ramach projektu „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowanego z Unii Europejskiej w Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 nadal obejmujemy bezpłatnym wsparciem min.:
- osoby z niepełnosprawnościami - wsparcie w formie usług asystenckich,
- osoby niesamodzielne - wsparcie w formie usług opiekuńczych,
- opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych - wsparcie w formie indywidualnych i grupowych spotkań z psychologiem oraz wsparcie finansowe,
- wypożyczania sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego.
Rekrutacja do projektu ma charakter ciągły. Szczegółowych informacji na temat kryteriów przyjęcia do projektu udziela koordynator projektu lub koordynator usług społecznych w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej. W momencie rezygnacji z udziału w projekcie jednego z uczestników, wsparciem będzie mogła zostać objęta osoba wpisana na listę rezerwową.
Koordynator projektu – Ewa Dąbrowska
Koordynator usług społecznych – Anna Skopińska
Biuro projektu: siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze ul. Poznańska 23, pok. 5 tel: 65 543 22 01.
Bezpłatne wsparcie dla opiekunów faktycznych w ramach projektu „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” 2019-05-02 
Informujemy, że w ramach projektu „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowanego z Unii Europejskiej w Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 z bezpłatnego wsparcia mogą skorzystać m.in. opiekunowie faktyczni osób niesamodzielnych, którzy spełniają następujące kryteria: Opiekunem faktycznym (nieformalnym) jest osoba pełnoletnia opiekująca się osobą niesamodzielną, niebędącą opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną, najczęściej członek rodziny. Przez rodzinę należy rozumieć osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące (zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej).
Osoby opiekujące się niesamodzielnymi członkami rodziny na co dzień napotykają na wiele trudności. W związku z obciążeniem jakim jest świadczenie stałej opieki dla najbliższej osoby, opiekun faktyczny doświadcza wielu wyzwań. Aby wesprzeć opiekunów faktycznych proponujemy wsparcie psychologiczne w formie indywidualnych spotkań z psychologiem, których celem jest m.in. poprawa w zakresie funkcjonowania emocjonalnego, społecznego, pełnienia ról społecznych; wsparcie terapeutyczne; trening radzenia sobie z własną chorobą oraz niepełnosprawnością najbliższych. Opiekunowie faktyczni korzystają także ze wsparcia grupowego. W ramach spotkań grupowych m.in. doskonalą umiejętności interpersonalne, kształtują pozytywne relacje z otoczeniem. Dodatkowo opiekunowie faktyczni są objęci wsparciem finansowym (według potrzeb) w ramach wkładu własnego do projektu.
Rekrutacja do projektu ma charakter ciągły. Jeśli chcieliby Państwo wziąć udział w projekcie i spełniają Państwo kryteria grupy docelowej to zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu lub koordynatorem usług społecznych w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej. W momencie rezygnacji z udziału w projekcie jednego z uczestników, wsparciem będzie mogła zostać objęta osoba wpisana na listę rezerwową.
Koordynator projektu – Ewa Dąbrowska
Koordynator usług społecznych – Anna Skopińska
Biuro projektu: siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze ul. Poznańska 23, pok. 5 tel: 65 543 22 01.
Bezpłatne usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami 2019-05-02 
Informujemy, że w ramach projektu „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowanego z Unii Europejskiej w Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 z bezpłatnego wsparcia w formie usług asystenckich mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami.
W ramach projektu poszukujemy osób z niepełnosprawnościami, które wymagają wsparcia asystenta osoby niepełnosprawnej. Aby skorzystać ze wsparcia należy spełniać następujące kryteria: Usługi asystenckie są świadczone bezpłatnie dla osób z niepełnosprawnościami, w tym w szczególności osób zaliczanych do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Usługa asystencka jest świadczona w sposób zindywidualizowany, uwzględniający rodzaj i stopień niepełnosprawności, wiek oraz indywidualne potrzeby osoby z niepełnosprawnością.
Usługa asystencka obejmuje wspieranie osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania: a)społecznego (np. wsparcie w przemieszczaniu się m.in. do lekarza, do punktów usługowych i innych miejsc publicznych oraz asysta w tych miejscach, spędzanie czasu wolnego, w tym wsparcie podczas zajęć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych),
b) zawodowego (np. wsparcie w przemieszczaniu się do pracy, urzędów pracy, podmiotów aktywizujących zawodowo oraz asysta w tych miejscach i zajęciach),
c)edukacyjnego (np. wsparcie w przemieszczaniu się do szkół i placówek oświatowych oraz na ich terenie, wsparcie podczas zajęć edukacyjnych i w procesie uczenia: gromadzenie materiałów, korzystanie z biblioteki).
Zakres wsparcia, wymiar godzinowy i okres świadczenia usług opiekuńczych i asystenckich jest określany indywidualnie, zgodnie z potrzebami uczestników projektu.
Rekrutacja do projektu ma charakter ciągły. Jeśli chcieliby Państwo wziąć udział w projekcie i spełniają Państwo kryteria grupy docelowej to zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu lub koordynatorem usług społecznych w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej. W momencie rezygnacji z udziału w projekcie jednego z uczestników, wsparciem będzie mogła zostać objęta osoba wpisana na listę rezerwową.
Koordynator projektu – Ewa Dąbrowska
Koordynator usług społecznych – Anna Skopińska
Biuro projektu: siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze ul. Poznańska 23, pok. 5 tel: 65 543 22 01.
Wypożyczalnia sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego 2019-02-04 
W ramach projektu „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowanego z Unii Europejskiej w Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 działa wypożyczania sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego. Celem działalności wypożyczalni jest zwiększanie samodzielności osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych (uczestników Projektu) oraz wspomaganie podczas opieki nad nimi. Wypożyczalnia swoją działalność opiera na Regulaminie wypożyczalni sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego, który jest dostępny w biurze projektu (Ośrodek Pomocy Społecznej w Górze, ul. Poznańska 23, pok. 16).
Uczestnicy projektu (osoby niesamodzielne i z niepełnosprawnościami) mogą skorzystać bezpłatnie z m.in. wózka inwalidzkiego, łóżka rehabilitacyjnego, materaca przeciwodleżynowego, poduszek przeciwodleżynowych, balkoników, kul ortopedycznych, krzeseł obrotowych na wannę, ławeczek na wannę z uchwytem, taboretów pod prysznic, misek do mycia głowy. Zakupiony w ramach projektu sprzęt umożliwia zwiększenie samodzielności uczestników projektu oraz pomoc podczas świadczenia usług opiekuńczych/asystenckich.
Galeria:
Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla opiekunów faktycznych 2019-02-04
W ramach projektu „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowanego z Unii Europejskiej w Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 obejmujemy wsparciem psychologicznym oraz finansowym (według potrzeb) opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych.
Osoby opiekujące się niesamodzielnymi członkami rodziny na co dzień napotykają na wiele trudności. W związku z obciążeniem jakim jest świadczenie stałej opieki dla najbliższej osoby, opiekun faktyczny doświadcza wielu wyzwań. Aby wesprzeć opiekunów faktycznych zaproponowaliśmy wsparcie psychologiczne w formie indywidualnych spotkań z psychologiem, których celem była m.in. poprawa w zakresie funkcjonowania emocjonalnego, społecznego, pełnienia ról społecznych; wsparcie terapeutyczne; trening radzenia sobie z własną chorobą oraz niepełnosprawnością najbliższych. Opiekunowie faktyczni korzystają także ze wsparcia grupowego. W ramach spotkań grupowych m.in. doskonalą umiejętności interpersonalne, kształtują pozytywne relacje z otoczeniem. Dodatkowo opiekunowie faktyczni zostali objęci wsparciem finansowym (według potrzeb) w ramach wkładu własnego do projektu.
Rekrutacja 2019-02-04
Przypominamy, że od 1.07.2018r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Górze realizuje projekt RPDS.09.02.01-02-0033/17 „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Włączenie społeczne, Działanie 9.2 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych, Poddziałanie 9.2.1 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych.
Dołączone pliki: 1) Rekrutacja
Podsumowanie 2018r. 2019-02-04
Ośrodek Pomocy Społecznej w Górze realizuje projekt RPDS.09.02.01-02-0033/17 „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
W 2018 r. łącznie objętych bezpłatnym wsparciem zostało 27 osób. Uczestnicy projektu czyli osoby niesamodzielne, osoby z niepełnosprawnościami oraz opiekunowie faktyczni skorzystali m.in. z usług opiekuńczych, asystenckich, wsparcia psychologicznego (indywidualnego i grupowego), pomocy finansowej, wypożyczalni sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego.
Usługi opiekuńcze i asystenckie 2018-09-12
Od lipca br. Ośrodek Pomocy Społecznej w Górze świadczy usługi opiekuńcze i asystenckie dla 21 uczestników projekt RPDS.09.02.01-02-0033/17 „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Łącznie do świadczenia usług opiekuńczych i asystenckich zatrudnionych zostało 8 osób, uczestników projektu, które posiadają niezbędne kwalifikacje, doświadczenie i predyspozycje do świadczenia poszczególnych usług.
Usługi opiekuńcze
Odbiorcami usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania są osoby niesamodzielne. Pomoc przysługuje osobie, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób i może być przyznana:
a) osobie samotnej w rozumieniu art. 6 pkt 9 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, która jest pozbawiona takiej pomocy mimo wykorzystania własnych uprawnień, zasobów i możliwości;
b) osobie samotnie gospodarującej w rozumieniu art. 6 pkt 10 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, gdy wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić, wykorzystując swe uprawnienia, zasoby i możliwości;
c) osobie w rodzinie, gdy rodzina nie może, z uzasadnionej przyczyny, zapewnić odpowiedniej pomocy, wykorzystując swe uprawnienia, zasoby i możliwości.
Zakres usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania obejmuje w szczególności:
a) pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. czynności związane z dostarczaniem produktów żywnościowych, przygotowaniem lub dostarczaniem posiłków, pomoc w spożywaniu posiłków lub karmienie, czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, w tym utrzymywanie porządku i czystości w najbliższym otoczeniu, czystości odzieży, bielizny osobistej, pościelowej, stołowej i ręczników, dokonywanie niezbędnych zakupów oraz regulowanie opłat domowych, czynności dotyczące prowadzenia spraw osobistych, w tym pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych, czynności dotyczące zagospodarowania w aktywny sposób czasu wolnego, pomoc przy przemieszczaniu się);
b) opiekę higieniczną (np. czynności związane z utrzymaniem higieny osobistej, pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmianę pieluchomajtek z uwzględnieniem czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, pomoc przy ubieraniu się, zmianie bielizny osobistej, zmianę bielizny pościelowej, układanie osoby leżącej w łóżku i pomoc przy zmianie pozycji);
c) pielęgnację zaleconą przez lekarza, która obejmuje czynności pielęgnacyjne wynikające z przedłożonego zaświadczenia lekarskiego lub dokumentacji medycznej, uzupełniające w stosunku do pielęgniarskiej opieki środowiskowej;
d) zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. czynności wspomagające nawiązanie, utrzymywanie i rozwijanie kontaktów z rodziną, osobami z bliskiego otoczenia osoby korzystającej z usług oraz społecznością lokalną, ukierunkowane na budowanie sieci wsparcia dla osoby korzystającej z usług, czynności wspomagające uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej).
Usługi asystenckie
Usługi asystenckie są świadczone dla osób z niepełnosprawnościami, w tym w szczególności zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Usługa asystencka jest świadczona w sposób zindywidualizowany, uwzględniający rodzaj i stopień niepełnosprawności, wiek oraz indywidualne potrzeby osoby z niepełnosprawnością.
Usługa asystencka obejmuje wspieranie osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania:
a)społecznego (np. wsparcie w przemieszczaniu się m.in. do lekarza, do punktów usługowych i innych miejsc publicznych oraz asysta w tych miejscach, spędzanie czasu wolnego, w tym wsparcie podczas zajęć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, tłumaczenie na język migowy),
b) zawodowego (np. wsparcie w przemieszczaniu się do pracy, urzędów pracy, podmiotów aktywizujących zawodowo oraz asysta w tych miejscach i zajęciach),
c)edukacyjnego (np. wsparcie w przemieszczaniu się do szkół i placówek oświatowych oraz na ich terenie, wsparcie podczas zajęć edukacyjnych i w procesie uczenia: gromadzenie materiałów, korzystanie z biblioteki).
Zakres wsparcia, wymiar godzinowy i okres świadczenia usług opiekuńczych i asystenckich jest określany indywidualnie, zgodnie z potrzebami uczestników projektu.
Osoby świadczące usługi opiekuńcze i asystencie w trakcie zatrudnienie wezmą udział w szkoleniach z zakresu niezbędnego do świadczenia usług, w celu świadczenia usług o najwyższej jakości i w maksymalnym zakresie.
Realizacji usług opiekuńczych i asystenckich przewidziana jest na okres VII.2018r. –VI.2021r.
„Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” 2018-08-12
Od 1.07.2018r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Górze realizuje projekt RPDS.09.02.01-02-0033/17 „Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra” współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Włączenie społeczne, Działanie 9.2 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych, Poddziałanie 9.2.1 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych
Beneficjent projektu: Gmina Góra
Realizator projektu: Ośrodek Pomocy Społecznej w Górze.
Biuro projektu: Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Poznańska 23, 56-200 Góra, pokój nr 16
Koordynator projektu: Ewa Dąbrowska
Koordynator usług społecznych: Katarzyna Maksymczuk
Tel/fax: 65-543-22-01 e-mail: projekty@opsgora.com.pl www.opsgora.pl
Cel główny:
Zwiększenie dostępności do usług społecznych 24 osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych, zwiększenie kompetencji i umiejętności 4 asystentów osobistych osób niepełnosprawnych i 4 opiekunów osób niesamodzielnych i wsparcie psychologiczne 8 opiekunów faktycznych.
Cele szczegółowy:
1. Zwiększenie wsparcia umożliwiającego pozostanie osobom niesamodzielnych i niepełnosprawnym w społeczności lokalnej poprzez objęcie usługami opiekuńczymi 12 osób niesamodzielnych i usługami asystenckimi 12 osób niepełnosprawnych.
2. Zwiększenie wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych i asystentów osobistych osób niepełnosprawnych poprzez organizację szkoleń w zakresie niezbędnym do realizacji usług osobistych i asystenckich.
3. Wsparcie psychologiczne 8 opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych.
4. Utworzenie bezpłatnej wypożyczalni sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego dla osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych
5. Wsparcie finansowe dla opiekunów faktycznych.
Okres realizacji projektu: 01.07.2018r do 30.06.2021r
Całkowita wartość projektu: 888.723,72 zł
Kwota dofinansowania: 844.286,82 zł
Dołączone pliki: 1) Wzrost dostępności usług społecznych w Gminie Góra
|
|
|